High Tex materiály

High Tex materiály

Správna starostlivosť o Gore Tex® topánky a funkčné oblečenie

Tkaniny Gore Tex® a Sympatex sú známe ako High-Tex. Toto oblečenie a obuv pozostáva z funkčných membrán, ktoré sú priedušné a majú sací účinok. V dnešnej dobe je ťažké si predstaviť voľnočasové aktivity a súťažné športy bez týchto high-tech materiálov. Aby oblečenie a športová obuv s vnútornými funkčnými membránami zostali po čase ako nové, mali by ste používať špeciálne čistiace a ošetrujúce prostriedky.

Funkčné oblečenie a športová obuv ponúkajú vysokú úroveň ochrany pred dažďovou vodou, vetrom a chladom, odolávajú poveternostným vplyvom. Jedinečná tkanina so špeciálnou membránou odvádza vodu a vlhkosť preč od tela a zároveň zaisťuje, že voda neprenikne. Funkčné oblečenie a obuv Gore Tex® zostávajú pohodlne suché a jemné na pokožke počas každodenného tréningu. So správnymi čistiacimi prostriedkami je umývanie vlákien High Tex relatívne nekomplikované. Collonil ponúka široké spektrum čistiacich a ošetrujúcich produktov, šitých na mieru pre Gore Tex® topánky alebo oblečenie Sympatex.

Čistenie funkčného odevu alebo obuvi Gore Tex® s membránou Sympatex

Čistenie vlákien High-Tex nevyžaduje príliš veľa úsilia. So správnym čistiacim prostriedkom a v prípade potreby s trochou vody hrubé nečistoty ľahko odstránite. Suché čistenie je najlepším riešením pre Gore Tex® topánky a športovú obuv s funkčnými membránami.

Odolné škvrny je možné odstrániť pomocou mokrého čistiaceho prostriedku, ktorý obsahuje chemické aktívne zložky. Je to rýchle, zachováva materiál a obnovuje ochrannú funkciu vlákien. Pred použitím nezabudnite skontrolovať zloženie materiálu. Iba topánky High-Tex s príslušným symbolom budú reagovať na čistiaci prostriedok podľa želania.

Funkčné oblečenie vyrobené z High-Tex vlákien je možné prať pri nízkych teplotách v práčke. Nečistoty a pot sa rýchlo vymyjú – rovnako ako ochranná bariéra impregnačného prostriedku. Ak si chcete výhody High-Tex membrán užívať dlhšie, musíte odevy v pravidelných intervaloch nielen čistiť, ale sa o ne aj starať.

Vodeodolné funkčné oblečenie a obuv Gore Tex®

Živly nemôžu ublížiť skutočným športovým fanúšikom – pokiaľ sú ich oblečenie a obuv vhodne impregnované. Impregnácia je to, čo robí topánky Gore Tex® vodotesnými a umožňuje vetrovým bundám odolávať dažďovej vode a nárazom vetra. Osobné maximá sa predsa nikdy nezlomia mokrými nohami! Aby ste zabránili prenikaniu tekutín do High-Tex topánok, kým voda a vlhkosť ešte odtekajú, najlepším riešením je použiť impregnačné prostriedky vhodné na funkčné membrány. S takýmito výrobkami je možné rovnako zaobchádzať s obuvou a športovým oblečením.

Existuje však výnimka: ak impregnujete topánky Gore Tex®, aby boli vodotesné, do pórov v koži alebo látke nemôže preniknúť žiadna nečistota. Impregnačný prostriedok pôsobí na vnútorné vrstvy materiálu a mal by sa preto použiť pred inými ošetrujúcimi prípravkami (okrem nano produktov). Predovšetkým by ste mali naimpregnovať nové topánky, pretože sú len málokedy impregnované výrobcom.

Pri High-Tex topánkach je obzvlášť dôležité poznamenať, že iba výrobky so symbolom High-Tex zaručene nepoškodia funkčnú membránu.

Bežecké topánky Gore Tex® – ako ich udržať ako nové

Pre športovcov a horolezcov platí rovnaké pravidlo: len správna obuv vás rýchlo vynesie na vrchol. Správna starostlivosť o bežeckú a turistickú obuv Gore Tex® je preto mimoriadne dôležitou témou.

Ak preskúmate štruktúru bežeckých topánok Gore Tex®, zistíte, že pozostávajú zo zmesi rôznych, jemne zladených materiálov. Membrána je vlastne to, čo dáva Gore Tex® bežeckej topánke jej ochrannú vrstvu. Vo všeobecnosti je táto vrstva zapracovaná do obuvi pod vrchný materiál (koža, textil). Aby sa zabezpečilo, že impregnačný sprej dosiahne túto membránu, musia byť malé čiastočky schopné prejsť cez tieto vrchné vrstvy.

Aby sa zaručilo, že vodná para môže úspešne preniknúť membránou bežeckých topánok Gore Tex®, musí byť semipermeabilná funkcia membrány podporená špeciálnymi ošetrujúcimi prípravkami. Životnosť vašej obuvi môžete predĺžiť úplným odstránením nečistôt z topánky. Ak to štítok o starostlivosti na vašej bežeckej topánke Gore Tex® dovoľuje, môžete topánku prať v práčke pri nízkej teplote. Odporúčame použiť sieťku na bielizeň spolu so špeciálnym prostriedkom na pranie na textilné tenisky a športovú obuv.

Turistické topánky a bežecké topánky Gore Tex®, ktoré sa nedajú vložiť do práčky, môžu byť ako nové vyrobené vlhkou handričkou. Správna starostlivosť závisí od materiálu obuvi. Collonil ponúka vo svojom internetovom obchode vysokokvalitný prípravok na starostlivosť o kožu, ako aj špeciálne čistiace prostriedky na textil. Správna impregnácia je životne dôležitá pre funkciu a prispôsobenie turistickej obuvi alebo bežeckých topánok Gore Tex®.

Product added to wishlist