Športové oblečenie

Športové oblečenie

Zostaňte fit na outdoorové aktivity: Vaše vodotesné športové oblečenie

Keďže zima prechádza do jari, už len máločo dokáže udržať vonkajších fanúšikov zavretých vo vnútri. Príroda volá a chladné teploty a nečakané jarné prehánky sú samozrejmosťou. Ako sa hovorí: „Neexistuje zlé počasie, iba nevhodné oblečenie“.

Ale čo je vlastne vhodné outdoorové oblečenie? Po prvé, musí chrániť pred chladom, dažďom a vetrom, a predsa musí byť priedušné. Niet divu, že praktické funkčné oblečenie sa stalo štandardom takmer pri všetkých outdoorových športových aktivitách.

Membrány a povlak DWR: Ako fungujú

membrány a povlak DWR

Funkčné hydrofóbne textílie majú vnútornú semipermeabilnú membránu, ktorá umožňuje únik prebytočného telesného tepla a odparovanie potu, pričom bráni prenikaniu vonkajšej vlhkosti. Uzavreté bunkové membrány ako Sympatex® fungujú napríklad prostredníctvom osmózy, zatiaľ čo mikroporézne hydrofóbne membrány ako Gore-Tex® prepúšťajú len malé molekuly vodnej pary.

Tieto membrány však nie sú jedinými prispievateľmi k vodeodolnosti outdoorového oblečenia. Väčšina funkčného oblečenia je potiahnutá tenkou vonkajšou vrstvou polyuretánu. Tento takzvaný odolný vodoodpudivý (DWR) zabraňuje presiaknutiu športového oblečenia vonkajšou vlhkosťou, ktorá bráni výmene tepla.

Pravidelné opotrebovanie a pranie postupne narúša aj ten najodolnejší vodoodpudivý náter. Ak pravidelne mrznete, pretože vaša vonkajšia vrstva presakuje a odvádza všetko teplo z vášho tela, alebo sa vo vašom vonkajšom oblečení začína hromadiť kondenzát, je čas urobiť nejaké zmeny.

Osviežte svoj hydrofóbny náter: Spreje odpudzujúce teplo alebo vodu

Vaše dobre nosené športové oblečenie môže byť teraz ďaleko od vodotesnosti, ale to nevyhnutne neznamená, že je čas vyhodiť ho do koša. Prvým krokom pri osviežení hydrofóbnej vrstvy oblečenia je vložiť ho do sušičky alebo vyžehliť na nízkej teplote. Pred žehlením si na ochranu odevu položte uterák.

Ak sa nezdá, že by tieto opatrenia mali vplyv na vodeodolnosť, skúste použiť sprej UNIVERSAL PROTECTOR alebo pre osviežujúcu vrstvu ochrany. Držte sa tohto pravidla: Menej je viac. Nanesenie série tenkých vrstiev je efektívnejšie ako namáčanie športového oblečenia sprejom.

universal protector

Ešte jednoduchšie s vodou odpudzujúcim čistiacim prostriedkom


Ďalšou možnosťou je použitie hydrofóbneho náteru na báze detergentu. Zvoľte cyklus jemnej bielizne bez odstreďovania a pridajte WASH IN PROTECTOR do priehradky na aviváž. Uistite sa, že nepoužívate žiadnu tradičnú aviváž, pretože má tendenciu upchávať membránové vlákna a brániť priedušnosti látky.

Rovnako by ste sa mali držať ďalej od bežných pracích prostriedkov, najmä práškových, pretože oslabujú povrchovo aktívne látky pracieho vodoodpudivého pracieho prostriedku. Práškové mydlá upchávajú mikroporézne membrány a zdrsňujú povrch materiálu. Namiesto toho skúste použiť TEXTILE WASH na jemné čistenie, ktoré zachová priedušnosť aj funkčnosť semipermeabilných membrán.

Textile Wash

Špeciálny čistiaci prostriedok zachováva funkciu membrány.

wash in protect

Veľmi praktické: Impregnácia na umývanie.

pranie v práčke

Práčka vykoná čistenie a impregnáciu naraz.

Pravidelné ošetrovanie a pranie pomôže zabrániť hromadeniu potu a nečistôt negatívnemu vplyvu na vaše outdoorové oblečenie. Pokiaľ je vaše športové oblečenie dobre potiahnuté, občasná prehánka na vašu športovú parádu nezaprší.

Odporúčané produkty pre športové oblečenie

Product added to wishlist

Z dôvodu čerpania dovolenky budú

Vaše objednávky vyexpedované po dátume: 5.7.2024