podrážky a švy topánok

Podrážky a švy topánok

Tipy pre čisté podrážky a švy topánok

Keď si kupujete nový pár topánok, zvyčajne sa pozeráte na celkový dizajn a materiály použité na zvršok. Dokonca aj keď čistíte a leštíte svoju obľúbenú obuv, vrchná časť má tendenciu upútať väčšinu vašej pozornosti. Je však dôležité, aby ste neignorovali podrážky alebo šitie, pretože citeľne prispievajú k pohodliu v obuvi.

Viazací prvok: šitie

Dnes sa veľa zvrškov a podrážok topánok jednoducho lepí. V klasickej koženej obuvi sú však jednotlivé časti, ako aj zvršok a podošva zošité. V dnešnej dobe sa používajú prevažne syntetické nite vyrobené z polyesteru a polyamidu. Topánky, od ktorých sa očakáva, že vydržia trochu drsnejšie podmienky, ako sú trekingové topánky, alebo tenisky, majú na určitých zraniteľných miestach zosilnené švy.

podrážky

V klasickej koženej obuvi sú zvršok a podošva zošité.

Starostlivosť o šitú obuv

Tip č. #1: Špeciálne čistiace kefy

Aj keď sa pri čistení zvršku topánok vyčistia a nastriekajú švy, vyžadujú si aj trochu individuálnej pozornosti. Čistiace štetiny na úzkej strane KREPOVEJ KEFY Vám umožnia vyčistiť všetky škáry a štrbiny.

Tip č. #2 na švy: Cielená impregnácia

Vodoodpudivý nástrek je dôležité nanášať rovnomerne zo vzdialenosti aspoň 30 cm. To ale to nestačí na švy, ktoré vyžadujú cielenejšiu impregnáciu. LEATHER GEL je vhodnejší na cielenú aplikáciu. Vpíja sa do materiálov a vyživuje okolitú kožu.

Tip č. 3: Venujte pozornosť rozdielom vo farbe

Majú Vaše topánky svetlé prešívanie oproti tmavšej koži? Ak áno, uistite sa, že ste svoje švy ošetrili neutrálnymi leštidlami a voskami, aby ste zachovali tieto zvýraznené akcenty. LEATHER GEL je vhodný pre svetlé švy.

Tip č. #2: Obuváky chránia švy

Správne obúvanie a vyzúvanie topánok tiež pomáha chrániť šitie. Pri zasúvaní nohy do topánky použite obuvák na topánky.

Obúvak šetrí Vašu obuv

Použitie obuvákou na topánky na obúvanie a vyzúvanie pomáha chrániť švy.

Viac vrstiev podrážky

Švy nie sú jediné, čo vašim nohám poskytuje stabilitu, svoju úlohu zohrávajú aj podrážky. Väčšina ľudí myslí len na podošvy (časť s dezénom), ale podrážky sa v skutočnosti skladajú z niekoľkých vrstiev, ktoré slúžia na rôzne účely.

     Podšívka: Podšívka, ktorú vidíte vo vnútornej časti topánky.

     Stielka: Vnútorná časť, ktorá spája zvršok a podrážku.

     Podošva: Vonkajšia podošva, ktorá sa dotýka zeme. Udržuje topánku v suchu a chráni nohu.

Zostaňte svieži s čistými vložkami

Jediný tip č. #1: Vyčistite si vnútro topánok

Žiadna iná časť topánky neprichádza do kontaktu s väčším množstvom potu ako stielka, a preto by sa mala pravidelne čistiť. Krycia vložka slúži prevažne na estetické účely a zvyčajne spočíva na samotnej stielke. Vďaka nej sú topánky pohodlnejšie, a zaisťuje aj vyváženú klímu vo vnútri obuvi. Ak však materiál nie je priedušný, vaša topánka sa rýchlo zahreje. Výsledok? Horúce, spotené nohy a nepríjemný zápach.

Sprej BREEZE zaistí, že vaša obuv zostane svieža, pretože sa viaže s molekulami spôsobujúcich zápach. Ak chcete vnútro topánok dôkladnejšie vyčistiť, vhodnou voľbou je INSIDE FRESH & CLEAN. Pre ďalšiu úroveň hygieny a pohodlia môžete skúsiť použiť vymeniteľné vložky.

Udržujte podošvy čisté

Jediný tip č. #2: Čisté podrážky, čisté topánky

Podrážky sa neopotrebúvajú len mechanickým namáhaním, ale aj špinou a vlhkosťou. Kamienky v podošvách sú nielenže nepríjemné pri chôdzi, ale tiež poškodzujú podrážku. Tie môžete odstrániť ČISTIACOU KEFOU a následne podrážku opláchnuť vodou.

Časť podrážky, ktorú vidíte zboku, medzipodošva, si pri čistení vyžaduje trochu zvýšenej pozornosti. Použite SOFT GUM  alebo náš čistiaci krém, aby biele podrážky a krepové podošvy vyzerali žiarivo.

podrážka

Malé kamienky a nečistoty sa môžu ľahko zapichnúť do podrážok.

pot a vnútro topánok

Pot je najväčšou výzvou pre vnútro obuvi.

biela medzi podošva

Biele tenisky a tenisky s bielou medzipodošvou sa môžu rýchlo zašpiniť.

Pružné a suché kožené podrážky

Jediný tip: Ošetrite kožené podrážky, aby sa nešmýkali

Kožené podrážky sú robustnejšie, než si mnohí myslia. Lepšie držia tvar a ľahšie sa opravujú ako gumené podrážky. Navyše sú priedušnejšie a maximálne pohodlné. Pri správnej starostlivosti môžu zostať dostatočne odolné voči vode.

Mnoho ľudí používa na kožené podrážky oleje na podrážky. Pomáhajú udržiavať elasticitu, ale nemusia nevyhnutne pomáhať s vodotesnosťou. Nevýhodou je, že oleje často spôsobujú šmykľavosť podošiev a môžu sa tiež vsiaknuť do vrchnej kože. Ak sa tak stane, obmedzí to možnosti následných opráv, pretože lepené podošvy sa už nenalepia.

podrážky obuvi

SOLE TONIC je špeciálne vyvinuté na starostlivosť o kožené podrážky.

SOLE TONIC vyživuje kožené podrážky a zabraňuje odieraniu bez toho, aby bol materiál šmykľavejší alebo sťažil prípadnú opravu. Tiež impregnuje podrážky a pomáha predchádzať tvorbe fľakov od vlhkosti na zvršku.

Opravy – kedy sú potrebné?

Jediný tip: Navštívte obuvníka

Dokonca aj dobre udržiavané podrážky sa z času na čas opotrebúvajú a vyžadujú výmenu. Ak začnete vidieť jasné známky opotrebovania, vezmite svoje topánky k dôveryhodnému obuvníkovi. Najneskôr, keď vidíte presvitanie vložky. S novou podošvou zostanú Vaše topánky pohodlnými a štýlovými spoločníkmi ešte hodnú chvíľu.

Odporúčané produkty pre čisté podrážky a švy topánok

Product added to wishlist