outdoor obuv

Outdoor obuv

Outdoorová obuv – čistenie a starostlivosť


Outdoorová obuv a funkčné oblečenie sú odolné voči opotrebovaniu, ak sú správne udržiavané, vďaka čomu nás veci ako trekingové topánky a bundy do každého počasia ochránia pred všetkými poveternostnými podmienkami bez toho, aby sa poškodili sofistikované špeciálne materiály a funkčné membrány. Pri starostlivom čistení a starostlivosti môže aj dobre používané trekingové vybavenie dostať nový dych.

Čistenie outdoorovej obuvi


Žiadna iná časť oblečenia nie je taká dôležitá a nie je tak namáhaná. Turistická a outdoorová obuv musí vydržať veľa. Každý krok, ktorý urobíte, ovplyvní vrchné materiály, zatiaľ čo podošvy sa musia vysporiadať s rôznymi povrchmi bez toho, aby sa príliš rýchlo opotrebovali. O vnútornej podšívke ani nehovoriac! Ak ste aktívny, potíte sa v topánke. Aj keď trekingová a outdoorová obuv musí veľa vydržať, po vyzutí idú rovno späť do skrine, nevyčistená a bez starostlivosti.

Tu je niekoľko rád, aby vaša verná turistická a outdoorová obuv vydržala dlhšie, aby ste sa na svoju outdoorovú obuv mohli spoľahnúť aj v tých najodľahlejších častiach sveta. Zlatým pravidlom starostlivosti o outdoorovú obuv je robiť to pravidelne, pričom dôkladné čistenie je na rade. Najprv je potrebné odstrániť šnúrky, aby sa zvyšky blata nezachytili v očkách alebo na jazyku topánky, inak sa pri čistení dostane do pórov kože alebo syntetickej látky. Turistické topánky, či už sú kožené alebo syntetické, musia byť pred hĺbkovým čistením očistené od nečistôt. Nezabudnite na podrážky zvonku aj zvnútra! Vnútornú podrážku je možné v prípade potreby vybrať a prať v práčke pri nízkej teplote.

Svoju outdoorovú obuv dôkladne očistite kombinovaným čistiacim a hydroizolačným prípravkom. V internetovom obchode Collonil nájdete aj prípravky na ošetrovanie a čistenie outdoorových textílií. Či už do práčky alebo na nastriekanie, hydroizolačné produkty sú jemne vyladené tak, aby vyhovovali potrebám rôznych typov materiálov. Vyčistite topánky alebo látky v niekoľkých jednoduchých krokoch a dajte im ochranný náter. Všetko bude stále priedušné a vodeodolné.

turistická výstroj

Nielen topánky…

nepremokavý stan

…o všetko vaše vybavenie sa stará a chráni ho Collonil.

Nepremokavá obuv – ako je vodeodolná outdoorová obuv?

Aby ste sa uistili, že vaša outdoorová obuv vás dobre ochráni v kopcoch, stojí za to venovať čas správnej vodeodolnosti topánok. V našom internetovom obchode predávame hydroizolačné produkty veľkosti vhodné do  ruksaku, ktoré si môžete vziať so sebou na cesty. Dažde ničia ochrannú vrstvu obuvi. Keď ich vysušíte na horskej chate, doprajte svojim topánkam pár nástrekov. Ak sa chystáte na túru do vysokých hôr, vezmite si so sebou aj vosk na kožu, aby vaše topánky boli odolné voči snehu a ťažkým podmienkam. Koža sa neopotrebuje a farby zostanú svieže.

gore-tex

Pred prvým obutím trekingovej obuvi je potrebné, aby bola vodotesná. Nielenže to bude znamenať, že vaše topánky budú vodotesné pri prvej prechádzke, ale zostanú aj dlhšie čistejšie. Obuv GORE-TEX® musí byť tiež pravidelne impregnovaná, pretože outdoorová obuv sa nikdy nevyrába výlučne z vodeodolných membrán. Dobrá turistická obuv pozostáva z niekoľkých vrstiev high-tech materiálu, čo znamená, že jej kvality vydržia len vtedy, ak je chránená pred vlhkosťou.

high tech materál

Topánky GORE-TEX® – ako čistiť a starať sa o vysoko výkonné membrány

Oblečenie a obuv GORE-TEX® sú ideálne pre športové a outdoorové aktivity. Látka je ľahká, odolná a vodeodolná. Nielen, že sú ochranné – táto látka je obľúbená, pretože je taká priedušná a je skvelá a chráni nohy pred vetrom a počasím. Pot smeruje von z topánky, ale dažďová voda sa nedostane dovnútra. GORE-TEX® je skutočne high-tech materiál. Správna starostlivosť a čistenie nielen podporuje tieto vlastnosti, ale tiež znamená, že vaša obuv a oblečenie GORE-TEX® vydržia dlhšie.

Topánky GORE-TEX® – ako čistiť a starať sa o vysoko výkonné membrány

Výrobky GORE-TEX® sú nielen neuveriteľne odolné, ale tiež sa o ne veľmi ľahko stará. Bundy z tohto materiálu sa dajú ľahko prať. Na podporu filamentov hľadajte v internetovom obchode Collonil produkty starostlivosti na mieru – máme dokonca aj produkty do práčky. Topánky vyrobené z týchto priedušných membrán GORE-TEX® alebo Sympatex® znesú určitý stupeň vlhkosti. Vždy, keď je to možné, vyberte si pre čistenie vysoko účinný prípravok na opieranie a starostlivosť, aby ste si vyčistili topánky v jednom jednoduchom kroku. Ochranná vrstva sa obnoví vďaka integrovanej hydroizolácii. Na mokré čistenie použite špongiu a vodu. Po prechádzke cez močiare budete potrebovať aj jemné tekuté mydlo.

Keď z topánok GORE-TEX® odstránite všetky nečistoty, musíte ich vysušiť. Nenechávajte topánky na priamom slnku a zabezpečte, aby mali primeranú teplotu. Po úplnom vyschnutí topánok naneste hydroizolačný sprej – najlepší spôsob, ako sa pripraviť na nezabudnuteľnú turistiku.

Odporúčané produkty pre Outdoor obuv a oblečenie

Product added to wishlist