Topánky do práce

Pracovná obuv

Zostaňte v bezpečí správne udržiavanou obuvou – čistenie pracovných topánok

Bezpečnostná obuv sa považuje za pracovný nástroj, no napriek tomu je o ňu len zriedkavo starané. Pravidelné čistenie nielenže zabráni tvorbe nepríjemných pachov, ale aj zvyšuje ochranu. Či už pracujete v stavebníctve, reštauráciách alebo laboratóriách, pracovná obuv je často nevyhnutnou súčasťou rovnošaty. Niektoré krajiny majú dokonca zákony požadujúce, aby zamestnávatelia poskytovali svojim zamestnancom vhodnú a dobre udržiavanú bezpečnostnú obuv. Je však aj vo Vašom vlastnom záujme, aby ste svoju pracovnú obuv udržiavali čistú a v špičkovom stave.

Štyri dobré dôvody na čistenie pracovnej obuvi

Čistá a dobre udržiavaná pracovná obuv Vám poskytuje množstvo výhod:

Žiadne nepríjemné pachy

Väčší komfort nosenia

Zvýšená bezpečnosť

Dlhšia životnosť obuvi

Pracovná obuv je často vystavená širokému spektru stresových faktorov. Ak ju nebudete udržiavať v dobrom stave, rýchlejšie sa opotrebuje, čo tiež ohrozuje vašu bezpečnosť. Tu je niekoľko jednoduchých tipov, ktoré Vám pomôžu udržať obuv v dobrom stave.

pracovná obuv

Je veľa dôvodov, prečo sa o svoju pracovnú obuv starať.

Páchnuce pracovné topánky – čo robiť?

Napriek Vášmu najlepšiemu úsiliu sa denne sprchovať a vždy nosiť čisté ponožky, časom sa v topánkach pravdepodobne začne objavovať nepríjemný zápach. Ten vzniká, keď baktérie začnú rozkladať pot, ktorý zostal v topánkach. Nerobte žiadne unáhlené rozhodnutia, ako je namočenie pracovných topánok do silného dezinfekčného roztoku, nedajbože hádzanie do práčky! Obe tieto metódy môžu vážne poškodiť materiál obuvi. Len veľmi málo topánok je možné skutočne prať v práčke. Musí to byť jasne označené výrobcom.

Ak sa z Vašej pracovnej obuvi šíri zápach potu, skúste vyčistiť ich vnútro prípravkom Active Shoe Deo. Túto kúru pravidelne opakujte. Aby obuv zostala ešte sviežejšia, nastriekajte si topánky po každom nosení prípravkom BREEZE. Tento sprej nie je len dezodorant na topánky, v skutočnosti sa viaže na molekuly spôsobujúce zápach a tým ho eliminuje.

Zabráňte zápachu dôkladným sušením

Jedným z veľmi jednoduchých a účinných opatrení na boj proti zápachu je správne vetranie/sušenie pracovnej obuvi. Napriek tomu, že mnohé topánky sú vyrobené z priedušných materiálov, vlhkosť sa môže ľahko hromadiť vo vnútri často nosenej obuvi. Čerstvo vyzutá pracovná obuv nepatrí do šatníka, nepatrí ani k silným zdrojom tepla, akými sú radiátory alebo priame slnečné svetlo. V ideálnom prípade by ste mali topánky po každom obutí sušiť aspoň 24 hodín v teplom a suchom prostredí. Najlepší spôsob, ako to urobiť, je mať dva páry, aby ste ich mohli každý deň striedať.

Po vyzutí pracovných topánok si uvoľnite šnúrky a potiahnite jazyk dopredu, aby malo vnútro väčšiu šancu vyschnúť. Tiež nezabudnite vybrať vložky. Napináky na topánky pomáhajú obuv vysušiť a udržiavajú tvar topánok.

Nepríjemné pachy

Nepríjemné pachy sú výsledkom vlhkosti a baktérií, ktoré sa hromadia vo vašej obuvi. Je dôležité pravidelne čistiť vnútro obuvi a...

vetrajte obuv

...medzi nosením ich nechajte vyvetrať. Zvážte možnosť striedania dvoch párov, ak topánky používate každý deň.

roztahováky na obuv

Napináky sú najlepším spôsobom, ako vysušiť topánky a udržať ich tvar.

Pohodlná pracovná obuv - Starostlivosť o vnútro

Vnútorné časti Vašej pracovnej obuvi vyžadujú nielen čistenie, ale aj ošetrenie. To platí najmä vtedy, ak nosíte kožené pracovné topánky. Kožené vnútro môže zdrsnieť a skrehnúť opakovaným vystavením vlhkosti a nečistote. Správna starostlivosť o Vašu pracovnú obuv produktmi ako ORGANIC KRÉM pomáha vyživovať hladkú kožu, čo zasa zvyšuje úroveň pohodlia pri nosení.

Bohužiaľ, výmena vložiek z hygienických, alebo pohodlných dôvodov nie je vždy vhodná pre pracovnú obuv. Mnohé bezpečnostné topánky by sa nemali upravovať, pretože by to mohlo narušiť ich bezpečnostné funkcie. Riziko zranenia sa môže zvýšiť, ak má Vaša obuv rôzne úrovne izolácie/vodivosti, alebo ak napríklad zmeníte vzdialenosť medzi prstami na nohách a oceľovou špicou.

Ako čistiť koženú a textilnú pracovnú obuv

Koženú pracovnú obuv očistite kefou po každom nosení. Látkové topánky je tiež možné vykefovať. Ak Vaše topánky nie sú len zaprášené, ale naozaj špinavé, mali by ste ich skutočne vyčistiť mokrým spôsobom.

Niektoré topánky sú ošetrené farebnou vonkajšou vrstvou. Táto vrstva sa dá ľahšie zošúchať ako iné povrchové úpravy, a preto by ste mali postupovať opatrne pri čistení topánok vlhkými a farebnými leštidlami. Naneste každý prostriedok čo najtenšie, a použite veľmi malý tlak. Nové topánky je najlepšie najskôr otestovať na menej viditeľných častiach obuvi.

Pracujete v prostredí, kde Vám na topánky neustále znečisťuje olej a mastnota? Náš špeciálny čistič  REINIGER bol vyvinutý špeciálne pre Vás!

clean & care

CLEAN & CARE použite na čistenie textilu, semišu a hladkej kože.

leather soap

Pre hladkú kožu, syntetiku a gumu je ideálne použiť LEATHER SOAP.

reiniger

Náš REINIGER odstraňuje odolné mastné škvrny.

Údržba vodeodolnej pracovnej obuvi

Aby ste ochránili svoje topánky pred vlhkosťou a nečistotami, mali by ste ich pred prvým obutím a po každom umytí ošetriť impregnačným sprejom CARBON PRO. Potom sa môžete začať obzerať aj po iných výrobkoch na starostlivosť.

Pri výbere produktov starostlivosti o obuv je dôležité pamätať na to, že niektoré oleje a krémy spôsobia, že kožené topánky budú mäkšie. To by mohlo spôsobiť, že bezpečnostná obuv stratí časť svojej potrebnej stability. Alternatívou sú v tomto prípade produkty na báze vosku. (Upozornenie: Ak má Vaša obuv špeciálnu membránu, ako je napríklad Gore-Tex, mali by ste sa vyhnúť olejom a voskom, pretože zhoršujú priedušnosť materiálu.)

WATERSTOP COLOUR je ideálny pre impregnáciu a výživu topánok z hladkej kože. Je dôležité, aby topánky vyrobené z hladkej kože, nubuku, alebo semišu zostali pružné, a boli tak chránené pred roztrhnutím alebo prasknutím.

Pravidelná starostlivosť = bezpečná pracovná obuv

Možno si myslíte, že najväčšou výhodou starostlivosti o Vašu pracovnú obuv je, že bude vyzerať reprezentatívne. Je však veľmi dôležitejšie, aby ste si okamžite všimli akékoľvek známky poškodenia, ktoré by mohli znižovať úroveň ochrany Vašich nôh. Pomôže Vám k tomu pravidelné čistenie a starostlivosť.

Keď si čistíte vonkajšok topánok, využite príležitosť a umyte si aj šnúrky. Skontrolujte, či nie sú nejaké trhliny alebo opotrebované miesta a v prípade potreby ich vymeňte. Poškodené šnúrky môžu brániť bezpečnostným funkciám Vašej obuvi.

Ak spozorujete extrémne známky opotrebovania, ako je odlepovanie špičky, alebo uvoľnenie stehov, je naozaj čas na nový pár. Kým k tomu však príde, udržujte svoju pracovnú obuv v čistote, pohodlí a bezpečí s relatívne malým úsilím.

Odporúčané produkty pre pracovnú obuv

Product added to wishlist