tenisky na behanie

Bežecká obuv

Udržujte obuv na beh v dobrom stave

Väčšina bežcov zavŕši dobrý beh zdravým jedlom, osviežujúcou sprchou a odpočinkom. Na najdôležitejšiu výbavu – bežeckú obuv – však zvyčajne po behu zabudnú. Existuje niekoľko jednoduchých trikov, ktoré vám pomôžu udržať bežecké topánky dlhšie hygienické a v dobrom stave.

Ako správne obuť a vyzuť bežecké topánky

Keď pretekáte, rýchlosť je kráľom, ale keď si obúvate tenisky, je lepšie dopriať si viac času. Ak neuvoľňujete šnúrky, alebo krčíte pätu, časom topánku poškodíte. Oveľa lepší spôsob je povoliť šnúrky a použiť obuvák na topánky.

Našľapovanie na zadnú časť topánky, pri vyzúvaní, tiež spôsobuje zbytočné poškodenie materiálu.

Vždy nechajte topánky vyschnúť

Mnoho bežcov si neuvedomuje, že každá noha dokáže vyprodukovať až šálku potu za deň. Preto je dôležité dopriať bežeckým topánkam medzi behmi aspoň 24 hodín odpočinku, aby vyschli. Dokonca aj príležitostní bežci, ktorí behajú raz za týždeň iba na krátke vzdialenosti, by mali mať druhý pár tenisiek.

Ak dáte obuvi dostatok času na vysušenie, zabránite hromadeniu baktérií a plesní. Zároveň to predĺži životnosť Vašej športovej obuvi.

Bežecké topánky sušte v dobre vetranej miestnosti. Vyhnite sa intenzívnym zdrojom tepla, ako sú radiátory, alebo priame slnečné svetlo. Príliš veľa tepla môže spôsobiť, že koža skrehne a farby vyblednú. Pomalé vysychanie prospieva nie len koži, ale aj iným materiálom, ako sú textílie a syntetika.

Aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky, uvoľnite šnúrky, potiahnite jazyk dopredu a vyberte vložky, ak je to možné. Obuv tak lepšie preschne. Pokrčené noviny sú tiež skvelé na absorbovanie prebytočnej vlhkosti z vnútra topánok.


Majte druhý pár

Nosenie vlhkých topánok je nezdravé pre vaše nohy. Navyše topánky budú skôr zapáchať. Baktérie prítomné vo vlhkých topánkach môžu spôsobiť podráždenie pokožky a infekcie. Preto je dobré nechať svoj obľúbený pár bežeckých topánok úplne vyschnúť a namiesto toho siahnuť po záložnom páre.

Odpočinok po behu je dôležitý nielen pre regeneráciu svalov, ale aj obuvi. Topánka je pri športe značne namáhaná, aj ona potrebuje čas pre regeneráciu. Aj preto je dobré mať druhý pár tenisiek. Navyše nosenie rôznych modelov topánok trénuje rôzne svaly nôh a pomáha zaistiť, aby si vaše chodidlo príliš nezvyklo na jednu topánku.sušenie tenisiek

Nie príliš mokré a nikdy nie na priamych zdrojoch tepla – tak správne sušiť bežeckú obuv.

obúvanie tenisiek

Spomaľte: Urobte si čas s obúvaním a vyzúvaním bežeckých topánok, aby ste nespôsobili žiadne škody.

striedanie tenisiek

Aby sa bežecké topánky zotavili, odporúča sa mať druhý pár.

Bežecké topánky a pravidelne čistite

Najlepšia vec, ktorú môžete urobiť, aby ste udržali svoje tenisky čisté, je impregnácia. Tá nielenže zabráni vniknutiu dažďa, ale tiež zabezpečí, aby sa špina a prach nedostali do hĺbky materiálu obuvi.

Nové bežecké topánky impregnujte dvakrát až trikrát pred prvým obutím a obnovte impregnáciu po každých piatich až ôsmich použitiach. Ak je zlé počasie, určite častejšie.

Aby sa po behaní v lese, alebo počas búrky blato príliš nezažralo, topánky si očistite ČISTIACOU KEFOU. Na citlivé materiály, ako je sieťovina alebo textil, odporúčame mäkšiu ČISTIACU KEFU. Na menšie škvrny na semiši alebo nubuku zvyčajne postačí čistenie pomocou NUBUK BOXU. SOFT GUM je ideálna na textil alebo hladkú kožu.

Po použití očistite okraje podrážok ČISTIACOU KEFOU, alebo mäkkou handričkou s čistiacim prostriedkom.

Čistiaca pena CLEAN & CARE odstraňuje aj tie najhlbšie nečistoty zo všetkých typov topánok a súčasne vyživuje materiály.


čistenie tenisiek

Voľnené nečistoty jednoducho oprášte...

čistenie podrážok tenisiek

...REINIGUNGSCREME je ideálny na čistenie podrážok...

clean & care

...a pena CLEAN & CARE je ideálna na hĺbkové čistenie.

Udržujte vnútro Vašej obuvi hygienické

Čistenie vnútra obuvi je obzvlášť dôležité pri športových topánkach. Sprej INSIDE FRESH & CLEAN  intenzívne čistí vnútro obuvi a poskytuje príjemný svieži pocit. Vyberateľné vložky čistite oddelene. Umyte ich v umývadle zmesou vody so SNEAKER WASH a nechajte ich prirodzene vyschnúť.


Môžete dať bežecké topánky do práčky?

Topánky s koženými komponentmi nikdy nedávajte do práčky. Koža sa zdeformuje a vysuší. Rovnako by ste mali byť opatrní pri termoplastických materiáloch. Čisto textilnú obuv je možné prať v práčke, pokiaľ pokyny výrobcu neuvádzajú inak. SNEAKER WASH je prací prostriedok, ktorý je špeciálne navrhnutý na čistenie tenisiek. Bežecké topánky vložte do sieťového vrecka a vyperte ich pri 30°C na najnižšom cykle odstreďovania.

Správna starostlivosť predĺži životnosť vašich bežeckých topánok

Mnohí bežci si myslia, že môžu len tak sedieť a pozerať sa, ako ich topánky znášajú námahu spôsobené intenzívnym tréningom.  Existuje však dobrý dôvod, prečo by ste sa mali o vrchnú časť svojich topánok starať.

Opakované namáhanie môže spôsobiť, že materiály, najmä koža, časom vyschnú. Textil časom vybledne a stane sa chúlostivejším. BAMBOO LOTION vyživuje materiály prírodnými výťažkami a dodáva im potrebnú vlhkosť.

Vonkajšie časti udržujte v čistote pravidelným kefovaním. Nepríjemnému zápachu obuvi sa vyhnete používaním dezodorantu na topánky BREEZE. Nielenže zakrýva pachy, ale hlavne neutralizuje molekuly spôsobujúce zápach. Je tiež skvelý na osvieženie tréningového oblečenia a tašky do posilňovne, kým ich nevyčistíte.


breeze

BREEZE nielenže zakrýva pachy, ale ide ku koreňu problému.

Starostlivosť o bežecké topánky nie je čisto estetická záležitosť. Čisté topánky sú hygienickejšie a majú dlhšiu životnosť. Doprajte svojej obuvi pre beh náležitú starostlivosť, aby Vás na trati nenechala v štichu.

Odporúčané produkty pre bežeckú obuv

Product added to wishlist