Mastená koža

Mastená koža

Premastená koža – čistenie a starostlivosť

Premastená koža je všeobecný pojem pre všetky typy hladkej kože, ktorá bola potiahnutá voskovou alebo mastnou vrstvou. Výrobky vyrobené z mastnej kože možno nájsť na trhu pod rôznymi názvami materiálov. Olejovaná koža, voskovaná koža, sťahovacia koža alebo sedlovská koža sú obľúbené pomenovania. Topánky alebo tašky vyrobené z voskovanej kože sa tiež predávajú ako vintage koža.

Sťahovacia koža je vyrobená z nubuku. Vrchný povrch kože je pred namazaním leštený, čím vzniká nepriehľadný lesk. Patina a známky opotrebovania sú rýchlo viditeľné. Ak koža nie je pred mazaním brúsená, hovorí sa o anilínovej koži. V tomto prípade nie je patina taká zreteľná a známky opotrebenia sa objavia o niečo neskôr.

Premastená koža je v podstate robustná a zároveň mäkká. Z tejto kože sa vyrábajú vysokokvalitné tašky, opasky a topánky. Sťahovacia koža sa často používa na výrobu nábytku, pretože povrchová úprava tvoriaca patinu dodáva kreslám a pohovkám vintage vzhľad. Premastená koža ošetrená olejmi alebo voskami je náchylná na poškriabanie a v priebehu krátkeho času sa prejavia známky opotrebovania prostredníctvom charakteristickej patiny. Koža vykazuje vyblednutie, vrásky a záhyby. Premastená koža môže byť porézna, a preto nie je odolná voči vode.

Ako správne ošetrovať mastenú kožu

Na výrobkoch z namazanej kože sa už po krátkom čase vytvorí patina, škrabance a známky opotrebovania. Po chvíli je potrebné kožu vyčistiť a starať sa o ňu. S čistiacou penou a prípravkami na ošetrovanie namastenej kože prinavrátite koži jej pôvodnú krásu. Najlepšie je naniesť saponáty na mäkkú handričku – nie priamo na kožu – a namastenú kožu utierať krúživými pohybmi od švu k švu. Otestujte produkt na skrytom mieste kože. Po očistení je potrebné nechať namastenú kožu poriadne vyschnúť. V prípade odolných nečistôt postup zopakujte, ale nezabudnite nechať nanesený čistiaci prostriedok medzi jednotlivými aplikáciami zaschnúť.

Malé škrabance a miesta opotrebovania na topánkach alebo taškách vyrobených z mastnej kože rozprávajú príbeh. Napriek tomu olejované a voskované druhy kože stále potrebujú pravidelnú starostlivosť. Na tento účel Collonil ponúka ucelený rad špecifických produktov. Pri poréznych typoch kože je hydroizolácia nevyhnutnosťou, pretože inak koža stmavne tam, kde prenikla voda. Poddajnosť sťahovacej usne a iných voskovaných druhov kože je možné zachovať pomocou špeciálnych krémov na starostlivosť o rustikálnu hladkú kožu.

Ako sa starať o topánky vyrobené z mastnej kože

Pri správnej starostlivosti si topánky vyrobené z mastnej kože zachovajú svoj výrazný a individuálny vzhľad. Správnym čistením obuvi vydržia podstatne dlhšie. Kvalitné oleje a vosky spôsobujú odkvapkávanie vody z povrchu. Čistenie topánok vyrobených z namazanej kože si vyžaduje minimálne úsilie a možno ich čistiť za sucha pomocou mäkkých kefiek alebo vlhkej handričky. Aby si koža zachovala svoje robustné vlastnosti, najvhodnejšie sú krémy na báze vosku. Pri každom ošetrení sa vrchná vrstva zhrubne a koža sa vyhladí, čím vznikne krásny efekt patiny.

Na topánky vyrobené z mastnej kože má zmysel používať prípravky na starostlivosť o obuv bez obsahu pigmentov. Keď je povrch ošetrený, farbivá len ťažko prenikajú na povrch a môžu sa zotrieť na odev. Topánky vyrobené z mastnej kože sa najlepšie ošetrujú bezfarebnými krémami na topánky, aby sa predišlo vzniku odolných škvŕn na leme nohavíc. Prirodzene, to isté platí pre tašky a aktovky vyrobené z mastnej kože.

Product added to wishlist